slevy.infoblog.cz

Vybíráme stan pro jednotlivce i celou rodinu

Publikováno 21.08.2015 v 19:12 v kategorii Sport, přečteno: 58x

Nabídka campingových a turistických stanů je velice pestrá. Proto si v dnešním příspěvku povíme, jak přistupovat k výběru vhodného stanu pro jednotlivce či celou rodinu.

Na samém počátku je třeba si zodpovědět zásadní otázku – kolik osob bude stan využívat. Většina prodejců rozděluje svou nabídku stanů právě podle počtu osob, které mohou stan současně a zároveň plnohodnotně užívat. Pokud se tedy poohlížíte po stanu pro svou rodinu, uvažujte všechny její členy. Pokud však hledáte stan pro dvoudenní výlety s partnerem, zaměřte se na stany menší.


Jak zakoupit stan se slevou až 60%? Sledujte sekce výprodej stanů ve specializovaných prodejnách/eshopech. Vysoké slevy jsou dostupné zpravidla na konci sezóny.


Vybírat však velikost stanu pouze podle počtu osob nelze. Výrobci totiž v drtivé většině případů neopatřují stany odpovídající plochou pro uložení zavazadel. Pokud tedy zakoupíte stan například pro tři osoby, bude jeho vnitřní plocha odpovídat prostoru pro přenocování tří dospělých s malým či dokonce žádným zavazadlem. Při výběru stanu tak většinou zohledňujeme, zda budou uživatelem stanu dospělí či děti, v závislosti na tom pak vynásobíme jejich počet 2x resp. 1,5x. Pro tři dospělé osoby se zavadly tak budeme volit stan pro 5-6 lidí. Stejné rozmezí bude vhodné také pro rodinu se dvěma dětmi.


Mohlo by se zdát, že při výběru stanu stačí zvolit některý z velkých rodinných stanů a tím si zajistit dostatek místa pro jakýkoliv počet osob a zavazadel. Opak je však pravdou. Velká kapacita je totiž téměř jedinou výhodou rodinných stanů. Další výhody už jsou pevně v rukou kompaktních turistických stanů. Nevěříte?


Začněme například váhou. Malé kompaktní stany se pyšní hmotností okolo tří kilogramů. Velké rodinné stany ale váží, v drtivé většině případů, více než 10 kg. Dokonce nejsou vyjímkou ani stany pro 6 lidí s hmotností přesahující 20 kg. S rodinnými stany je tak prakticky nemožné cestovat pěšky. Dalším problémem velkých stanů je teplota vnitřního vzduchu v průběhu chladných dnů. Velký objem vzduchu je zkrátka těžké ohřát energetickým výdejem jeho uživatelů. V praxi je tak většinou zapotřebí vnitřní zdroj tepla. Rozměrné stany mají také větší problémy se stabilitou za větrného počasí. Velké plochy stanu hůře odolávají ostrému větry i při zajištění lany. V neposlední řadě jsou také velké rodinné stany náročnější na sestavení.