slevy.infoblog.cz

Kompakt nebo zrcadlovka? Vybíráme digitální fotoaparát ...

Publikováno 27.08.2015 v 14:02 v kategorii Elektro, přečteno: 87x

Kompakt či zrcadlovku? Rozhodování začínajících fotografů začíná téměř vždy touto otázkou. Málokdo si však uvědomí, že těmi základními faktory, které o konečném výběru skutečně rozhodují, jsou zcela jiné.

Prvním z nich je hmotnost. Nikoliv ta vaše, ale modelu fotoaparátu, který sebou budete nosit. Rozdíl totiž může být naprosto diametrální. Zatímco kompakt dáte do kapsy a téměř o něm „nevíte“, zrcadlovky se pronese. A skutečně nezáleží, zda máte zakoupen nejlevnější model digitální zrcadlovky, nebo své zážitky zaznamenáváte na bezkonkurenční přístroj.


Tip: Využijte doprodejů v tuzemských internetových obchodech a pořiďte si vybrané modely se slevou až 60% - více v příspěvku fotoaparáty akce.


Dalším zásadním faktorem je samozřejmě cena. Zatímco jednoduchý fotoaparát – kompakt pořídíte za pár stovek, výkonnější zrcadlovka je o několik cenových kategorií výše.


Výběr je tedy otázkou kompromisů. S rostoucí hmotností a cenou zvoleného fotoaparátu totiž roste jen jediná charakteristika – kvalita fotografie. Je tedy na vás, jak kvalitní fotografie chcete…


Digitální fotoaparáty se v závislosti na jejich provedení rozdělují do čtyř základních kategorií:


- Digitální kompaktní fotoaparáty – jedná se o nejlevnější a nejčastěji užívaná zařízení. I když tyto fotoaparáty nedisponují výkonnou technikou, kvalita jejich fotek je pro většinu běžných uživatelů zcela uspokojující. Pokud však máte fotografické ambice, tyto přístroje vás budou dříve nebo později omezovat velice malou uživatelskou variabilitou.


- Digitální EVF fotoaparáty - tyto modely jsou kompromisem, který stojí mezi lacinými kompakty a digitálními zrcadlovkami. Pyšní se extrémním rozsahem ohniskových vzdáleností, uživatelská variabilita však bývá často na špatné úrovni.


- Digitální ICL fotoaparáty – tzv. kompakt s výměnným objektivem. Tyto fotoaparáty nabízí svým uživatelům nejlepší poměr cena/výkon stejně jako hmotnost/výkon. Váha těla ICL fotoaparátů je často poloviční vůči plnohodnotným zrcadlovkám, jejich uživatelská variabilita je však výborná.


- Digitální zrcadlovky – špička, se kterou dokážete vše. Daní za to je však vysoká hmotnost a ještě vyšší cena. Profesionálům však nabízí možnosti, které jim žádný z výše zmiňovaných typů fotoaparátů nabídnout nemůže.